Gyártóként Önnek kockázatelemzést kell végeznie, és gondoskodnia kell arról, hogy termékei megfeleljenek az uniós szabályoknak, mielőtt azokat forgalomba hozza az EU piacán.
Ez az ún. megfelelőségi eljárás, melyet mind a tervezési, mind a gyártási fázisban el kell végezni. Abban az esetben is, ha Ön a termékeinek a megtervezését vagy előállítását alvállalkozóra bízza, az Ön felelőssége gondoskodni a megfelelőségértékelésről. A termék műszaki dokumentációjának tartalmaznia kell a megfelelőségértékelés eredményét. Nézzen utána, hogy az Ön által forgalmazni kívánt termékekre vonatkoznak-e uniós szabályok. Ha igen, Önnek gondoskodnia kell arról, hogy a termékek megfeleljenek a szóban forgó szabályoknak, mielőtt piacra bocsátaná őket az EU-ban. Egyes termékekre harmonizált szabványok vonatkoznak. Ezek segíthetnek az uniós szabályoknak való megfelelés igazolásában. Azzal, hogy termékei tervezése és előállítása során Ön a vonatkozó harmonizált szabványokkal összhangban jár el, biztosíthatja, hogy a szóban forgó termékek megfeleljenek a vonatkozó uniós szabályoknak. Ezt hívjuk a megfelelőség vélelmének. Kötelező-e cégemnek alkalmazni a harmonizált szabványokat? Nem, a harmonizált szabványok használata önkéntes. Ön más technikai megoldásokkal is igazolhatja, hogy termékei kielégítik a kötelező jogi előírásokat.
Ha Ön nem kívánja e célból igénybe venni a harmonizált szabványokat, az EU piacán forgalmazni kívánt termékek megfelelőségét igazolhatja más műszaki előírások, pl. nemzeti szabványok, nem harmonizált európai vagy nemzetközi szabványok vagy saját műszaki előírásai révén is. Ezekben az esetekben részletesebb adatokkal kell szolgálnia a műszaki dokumentációban arról, hogyan felelnek meg az Ön termékei a jogi követelményeknek.
A termékek megfelelőségének értékelése: A gyártónak bizonyos esetekben lehetősége van arra, hogy saját maga ellenőrizze a termékei megfelelőségét, más esetben viszont fel kell kérnie erre egy megfelelőségértékelő szervezetet. A kérdéses termékre vonatkozó uniós jogszabályból megtudhatja, hogy elvégezheti-e Ön saját maga a megfelelőségértékelést.
Megfelelőségértékelő szervezetek: A bejelentett szervezeteket az egyes EU-országok jelölik ki abból a célból, hogy bizonyos termékek uniós piaci forgalomba hozatala előtt ellenőrizzék azok megfelelőségét. Bejelentett szervezetet az ezeket nyilvántartó NANDO adatbázisból tud választani.
A megfelelőségértékelés önálló elvégzése: Ha az Ön által értékesíteni kívánt termék megfelelőségét nem kell független értékelő szervnek végeznie, az Ön cége saját maga is elvégezheti a megfelelőségértékelést. Ez utóbbiba beletartozik a termék használatával összefüggő lehetséges kockázatok felmérése és dokumentálása is.
A műszaki dokumentáció összeállítása: A műszaki dokumentációnak tartalmaznia kell mindazokat az iratokat, amelyek igazolják, hogy az Ön terméke megfelel a műszaki előírásoknak. Nézzen utána, hogyan kell összeállítani a műszaki dokumentációt.
Harmonizált szabványok: A harmonizált szabványok az európai szabványoknak egy speciális kategóriája. Harmonizált szabványt az európai szabványügyi testületek az Európai Bizottság által adott szabványosítási kérelem (megbízás) alapján dolgoznak ki. Az európai szabványok mintegy egyötöde ilyen megbízás alapján jön létre.
Harmonizált szabvány alkalmazásával lehet alátámasztani azt, hogy az adott termék vagy szolgáltatás megfelel a vonatkozó uniós jogszabályokban előírt műszaki követelményeknek.
Figyelmeztetés! Az uniós jogban előírt műszaki követelményeket kötelező betartani, míg a harmonizált szabványok használata rendszerint önkéntességen alapul.
A harmonizált szabványok olyan műszaki leírásokat tartalmaznak, amelyek betartása elégségesnek tekinthető ahhoz, hogy a kérdéses termék megfeleljen az uniós jog szerinti műszaki követelményeknek. Az esetek többségében a harmonizált szabványok alkalmazása önkéntes. A gyártók, illetve szolgáltatók más műszaki megoldás révén is teljesíthetik a jogszabályi követelményeket. Sok termék csakis CE-jelölés birtokában értékesíthető az Európai Unióban.
Kijelölés: A kijelölő hatóság tájékoztatja az érintett kijelölt megfelelőségértékelő szervezeteket és a mutatványos berendezés kezelők oktatására jogosultságot szerzett vállalkozásokat, hogy megjelent az egyes szórakoztatási célú berendezések, létesítmények és ideiglenes szerkezetek, valamint szórakozási célú sporteszközök biztonságosságáról szóló 24/2020. (VII. 3.) ITM rendelet (a továbbiakban: ITM rendelet).
Az új ITM rendelet 2020. november 30-án lép hatályba és leváltja a mutatványos berendezések biztonságosságáról szóló 7/2007. (I. 22.) GKM rendeletet (a továbbiakban: GKM rendelet).
A GKM rendelet alapján kiadott tanúsítványok az azokban meghatározott időbeli hatályig hatályban maradnak. Ugyanakkor a GKM rendelet alapján kijelölt megfelelőségértékelő szervezetek kijelölése hatályát veszti, valamint hatályát veszti a mutatványos berendezések biztonságos üzemeltetésével kapcsolatos oktatásra történő feljogosítás is.
Az érintett kijelölt szervezeteknek és az oktatásra feljogosított szervezeteknek a tevékenységük további folytatásához az ITM rendelet követelményei szerint új kérelmet kell benyújtaniuk a kijelölő hatósághoz. November 30-tól hatályosan módosulnak egyes megfelelőségértékeléssel kapcsolatos eljárási szabályok is, amelyeket a 365/2016. (XI. 29.) Korm. rendelet 24/U. §-a és a 3. melléklete tartalmazza.
Megfelelőségértékelési tevékenység Követelmény szabvány
Ellenőrzés MSZ EN ISO/IEC 17020:2012
Megfelelőségértékelés. Ellenőrzést végző különféle típusú szervezetek működésének követelményei
Vizsgálat MSZ EN ISO/IEC 17025:2017
Vizsgáló- és kalibrálólaboratóriumok felkészültségének általános követelményei
Termékek, folyamatok, szolgáltatások tanúsítása MSZ EN ISO/IEC 17065:2013
Megfelelőségértékelés. Termékek, folyamatok és szolgáltatások tanúsítását végző szervezetekre vonatkozó követelmények
Irányítási rendszerek auditálása és tanúsítása MSZ EN ISO/IEC 17021-1:2015
Megfelelőségértékelés. Irányítási rendszerek auditját és tanúsítását végző testületekre vonatkozó követelmények
Személytanúsítás MSZ EN ISO/IEC 17024:2013
Megfelelőségértékelés. Személyek tanúsítását végző testületek általános követelményei
Kijelölési jogszabály: 24/2020. (VII. 3.) ITM rendelet az egyes szórakoztatási célú berendezések, létesítmények és ideiglenes szerkezetek, valamint szórakozási célú sporteszközök biztonságosságáról
Jogszabály: A 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 1. számú melléklete alapján építési engedély nélkül végezhető tevékenységek [1]:
Megfelelőség igazolással - vagy 2013. július 1-je után gyártott szerkezetek esetében teljesítménynyilatkozattal - rendelkező építményszerkezetű, tömegtartózkodás céljára nem szolgáló, és legfeljebb 180 napig fennálló[12]
a) rendezvényeket kiszolgáló színpad, színpadi tető, lelátó, mutatványos, szórakoztató, vendéglátó, kereskedelmi, valamint előadás tartására szolgáló építmény,
b) kiállítási vagy elsősegélyt nyújtó építmény,
c) levegővel felfújt vagy feszített fedések (sátorszerkezetek),
d) ideiglenes fedett lovarda
e) legfeljebb 50 fő egyidejű tartózkodására alkalmas vagy nettó 20 m2 alapterületet meg nem meghaladó - az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerinti - állvány jellegű építmény építése [13] [14].