MEGFELELŐSÉGÉRTÉKELÉS 


Önnek gyártóként vagy forgalmazóként kockázatelemzést kell végeznie, és gondoskodnia kell arról, hogy termékei megfeleljenek a vonatkozó uniós szabályoknak, mielőtt forgalomba hozza őket az EU piacán. Ez az ún. megfelelőségértékelési eljárás, amelyet mind a tervezési, mind a gyártási fázisban el kell végezni. Még abban az esetben is Önnek kell gondoskodnia arról, hogy a megfelelőségértékelés megtörténjen, ha termékeinek megtervezését vagy előállítását alvállalkozóra bízza. A megfelelőségértékelés eredményét bele kell foglalni a termék műszaki dokumentációjába.

A 765/2008/EK rendelet 2. cikk 12. pontja értelmében a megfelelőségértékelési eljárás az az értékelési eljárás, amely bizonyítja, hogy egy termékkel, eljárással, szolgáltatással, rendszerrel, személlyel vagy szervezettel kapcsolatos, meghatározott követelmények teljesültek. Amennyiben közvetlenül alkalmazandó európai uniós jogi aktus vagy jogszabály előírja, a termék csak megfelelőségértékelési eljárást követően hozható forgalomba, vagy forgalmazható. A megfelelőségértékelési eljárást a gyártó köteles a jogszabályban meghatározott módon elvégezni vagy elvégeztetni. A módozattól függően – amelyet jogszabály határoz meg - a megfelelőségértékelési eljárást vagy maga a gyártó végzi el, vagy megbíz egy arra kijelölt szervezetet.

Gyakori hiba, hogy a gyártó nem az adott termék megfelelőségértékelésének elvégzésére jogosult szervezetet bíz meg. A megfelelőségértékelést végző szervezet kiválasztásánál tehát körültekintően kell eljárni, főleg ha az adott szervezet nem az Európai Unió területén végzi tevékenységét.

Azt, hogy a megfelelőségértékelési értékelési eljárás során melyik módozatot (modult) kell alkalmazni, meghatározhatja az általános hatályú, közvetlenül alkalmazandó európai uniós jogi aktus vagy jogszabály. A megfelelőségértékelési eljárások moduljait a termékek forgalomba hozatalának közös keretrendszeréről, valamint a 93/465/EGK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről szóló 768/2008/EK határozat, az építési termékek vonatkozásában az építési termékek forgalmazására vonatkozó harmonizált feltételek megállapításáról és a 89/106/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 305/2011/EU rendelet foglalja össze.

A megfelelőségértékelési eljárás lefolytatását minden esetben valamilyen megfelelősséget igazoló dokumentum igazolja (pl: megfelelőségi tanúsítvány, gyártói megfelelőségi nyilatkozat).

Vontakozó Jogszabályok: 

2009. évi CXXXIII. törvény a megfelelőségértékelő szervezetek tevékenységéről

315/2009. (XII. 28.) Korm. rendelet a megfelelőségértékelő szervezetek kijelöléséről, valamint a kijelölt szervezetek tevékenységének részletes szabályairól

Bízza ránk a megfelelőségértékelés területén álló kihívásait, és biztos lehet benne, hogy szakértő csapatunk minden tőle telhetőt megtesz az Ön elégedettsége érdekében.